مطالب
حقایقی جالب درباره آبزیان!

حقایقی جالب درباره آبزیان!  • خانی
  • ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ ۱۳:۰۱:۰۰
  • ۱۵۶۹


حیوانات آبزی ممکن است هوا را تنفس کنند یا اکسیژن محلول در آب را از طریق اندام‌های تخصصی به نام آبشش یا مستقیما از طریق پوست استخراج کنند.


آبزیان به جاندارانی، چه مهره‌دار و چه بی‌مهره گفته می‌شود که تمام یا بخشی از عمرشان را در آب زندگی می‌کنند. در این مطلب از مجله دلتا مجموعه‌ای از دانستنی های جالب از آبزیان را جمع‌آوری کرده‌ایم.

دانستنی‌های جالب از آبزیان

مارماهی دهن‌گرد

مارماهی دهن‌گرد یکی از لجن ساز‌ترین موجودات روی کره زمین است. این ماهی می‌تواند ظرف یک دقیقه لجن مورد نیاز برای پر کردن یک سطل را تولید کند.

ماهی چهار چشم آنابلپس

این ماهی می‌تواند همزمان بالا و پایین سطح آب را ببیند.

آیا می دانستید

ماهی‌ها جزو خون‌سردان هستند. دمای داخلی بدن ماهی مطابق با دمای محیط اطراف اوست.

خفاش ماهی هنگام نزدیک شدن خطر، خود را به مردن می‌زند. هنگام وحشت این ماهی به بغل شناور می‌شود. به شکل یک برگ شناور روی سطح آب دیده می‌شود.

امروزه تنها دو گونه از ماهی‌های بی‌آرواره وجود دارند.

ماهی‌های بی آرواره گروهی از ماهیان هستند که در حدود ۵۰۰ میلیون سال قبل ظاهر شدند.

بزرگ‌ترین ماهی در جهان

بزرگ‌ترین ماهی در جهان کوسه نهنگ است. این ماهی در واقع کوسه است و نهنگ نیست. کوسه نهنگ بیش از ۴۶ پا (۱۴ متر) طول دارد. وزنش بیش از ۱۵ تن است.

 دانستنی هایی درباره ماهی ها

آیا می‌دانستید

ماهی‌ها نخستین جانوران مهره‌دار جهان بوده‌اند.

قبل از این که مهره‌داران به وجود آیند، طناب‌داران بوده اند. طناب‌داران جانوران دریایی کوچکی هستند که تقارن دوطرفه دارند. ناحیه سر از ناحیه دم متمایز بوده و طناب‌های عصبی در تمام طول بدن‌شان وجود دارد.

آیا می‌دانستید

کوسه‌ها تنها ماهی‌هایی هستند که پلک دارند.

پیرترین ماهی زنده

پیرترین ماهی زنده شناخته شده در آکواریوم یک لانگ فیش استرالیایی است که در سال ۲۰۰۳ به ثبت رسیده است. این ماهی همچنان در سلامت و در سن ۶۵ سالگی زندگی می‌کند.

بزرگ‌ترین گروه ماهی‌ها

ماهی‌های غضروفی بزرگ‌ترین گروه ماهی‌ها هستند. حدود ۲۴۰۰۰ گونه از ماهی غضروفی وجود دارد که به ۴۳۱ خانواده تقسیم می‌شوند.

آیا می‌دانستید

بدن یک عروس دریایى بالغ، از ٩۴ تا ٩٨ درصد آب تشکیل شده است.


دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.