مطالب
وحشت جهانی از «کرونا دلتا»

وحشت جهانی از «کرونا دلتا»  • خانی
  • ۱۴۰۰/۰۴/۰۹ ۱۱:۵۹:۵۸
  • ۲۹۸


ظهور جهش‌های جدید و خطرناک ویروس طبیعی است و توجیه علمی دارد، اما راه پیشگیری از ابتلا به تمام این جهش‌ها یکسان است.

بیماری کووید ۱۹ با تمام عوارضی که از خود در سراسر دنیا برجای گذاشته است. هنوز به طور کامل مهار نشده و هر روز خبر‌های تازه‌ای از نوع جهش یافته این ویروس در جهان به گوش می‌رسد. سازمان جهانی بهداشت به تازگی اعلام کرد، نوع جهش یافته کرونا دلتا در بیش از ۷۰ کشور ثبت شده است. با مجله دلتا همراه باشید تا درباره این نوع کرونا جهش یافته بیشتر بدانید.

با توجه به نتایج تحقیقات، قدرت سرایت بیشتر کرونا دلتا موجب می‌شود تا تعداد بیشتری از افراد، مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شوند. در این حالت زنجیره انتقال سریع‌‌‌تر پیش رفته و افرادی که مستعد فوت هستند را سریع‌تر به این سرنوشت دچار می‌کند. در نتیجه، بطور کلی آمار مرگ و میر نسبت به سایر انواع ویروس تغییر یافته و با شیب تندی مواجه می‌شود.

علائم کرونا دلتا

محققان حوزه ایمنی شناسی می‌گویند: تاکنون درمان اختصاصی برای درمان ویروس کرونا یافت نشده است. بنابر آخرین یافته‌های علمی و پزشکی برای نوع دلتا نیز درمان خاصی وجود نداشته و تفاوتی با نوع دیگر ویروس ندارد. همان داروهایی که برای انواع ویروس کرونا وجود دارد برای درمان نوع دلتا نیز استفاده می‌شود.

در خصوص علائم نوع دلتا نیز گفتند: طبق گزارشاتی که از این نوع بیماری دریافت شده است علائم این بیماری نسبت به گذشته کمی شدید‌‌تر است.

چرا کرونا این همه رنگ عوض می‌کند؟

پزشکان در پاسخ به این پرسش اظهار کردند: تمام موجودات و تمامی سلول‌ها، ویروس‌ها، میکروب‌ها همواره در حال جهش هستند. این رنگ عوض کردن صرفا مختص کرونا نیست و دامنه وسیعی را در حوزه ویروس‌ها در بر می‌گیرد.

بنابراین جهش کرونا خیلی عجیب نیست. اما در این خصوص که بازی کرونا چه زمانی تمام خواهد شد و چه زمان به نقطه پایان نزدیک می‌شویم باید گفت، برای پایان پاندمی تسریع در واکسیناسیون نیاز است. هر‌چقدر افراد بیشتری در برابر این ویروس واکسینه شوند، فرصت جهش برای ویروس کرونا کاهش می‌یابد.

آیا واکسن بر نوع کرونا دلتا اثر می‌کند؟

واکسن بر تمامی جهش‌های کرونا تاثیر دارد. تاکنون اطلاعاتی در خصوص عدم تاثیر واکسن بر نوع دلتا بدست نیامده است. در مجموع ثابت شده است که واکسن بر روی انواع جهش‌ها حتی کرونا دلتا موثر است. چرا که قطعه‌ای که برای واکسن انتخاب می‌شود معمولا اپیتوپ‌‌های زیادی را در بر می‌گیرد و صرفا یک نوع آنتی بادی تولید نمی‌شود.

 

اپیتوپ‌ها

اپیتوپ‌ها در واقع مولکول‌‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را برای پاسخ دادن تحریک می‌کنند. در یک واکسن انواع اپیتوپ‌ها استفاده شده و بدیهی است که بر روی نوع دلتا نیز اثربخش است. اگرچه این احتمال وجود خواهد داشت که در نوع واکسنی که تزریق می‌شود، میزان اثربخشی متفاوت باشد.

اما در مجموع، واکسن بر روی انواع ویروس جهش یافته اثرگذار است. چرا که تزریق واکسن عامل مهمی در کاهش مرگ‌ و میرهای ناشی از ابتلا به ویروس کرونا است.

انسان نمی‌تواند جلوی جهش ویروس را بگیرد

محققان نیز اضافه کردند، انسان نمی‌تواند مانع از جهش ویروس شود. چرا که این یک فرآیند طبیعی است و یک میکروارگانیسم در قالب آن جهش پیدا می‌کند.

تنها حالتی که می‌توان جلوی جهش را گرفت تسریع در واکسیناسیون است. چرا که واکسن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و مانع از ایجاد عفونت در بدن توسط ویروس خواهد شد. سپس کاری می‌کند که فرصت جهش از ویروس گرفته شود تا به فرد یا افراد دیگری منتقل نشود.


دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.