مطالب
چطور ماهی پاک کنیم؟

چطور ماهی پاک کنیم؟  • admin
  • ۱۳۹۷/۰۳/۰۱ ۱۷:۳۴:۱۹
  • ۱۶۱

ماهی پاک کردن کاری است که اغلب ترجیح می دهیم آن را به فروشنده ها بسپاریم. اما اگر مجبور شوید این کار را خودتان انجام دهید ما روش هایی برای ساده تر پاک کردن ماهی را به شما پیشنهاد می کنیم.

روشی که برای تمیز کردن ماهی استفاده می‌شود بستگی به نوع ماهی و نوع طبخ آن دارد. اما تقریبا در تمام ماهی ها روش کار مشابه است و ظرافت ها فرق می کند.
به یک چاقو تیز و آب کافی برای تمیز کردن ماهی نیاز دارید. تعداد زیادی روزنامه در دست داشته باشید تا از کثیف کاری آشپزخانه جلوگیری شود.
قبل از شروع کار، ماهی را با آب سرد بشویید تا ترشحات لزج روی پوست ماهی از بین رود. اگر می خواهید پولک ماهی را جدا کنید باید قبل از خارج کردن استخوان این کار را انجام دهید. چاقو را از دم به طرف سر (خلاف جهت رویش پولک) آرام آرام بکشید تا پولک ها کنده شوند.
برای پاک کردن ماهی ابتدا باله ها را بزنید. ماهی را بچرخانید و در خط شکمی اش نزدیک باله ماهی، دنبال یک سوراخ کوچک بگردید. نوک چاقو را در این سوراخ مخرجی فرو برید و برش دهید. در طول ماهی از دم تا آبشش شکاف دهید. البته تنها پوست را برش دهید و اندام‌های داخلی را نبرید. اندام‌های داخلی را به طور کامل خارج کنید. روی خط قرمز باریک در امتداد ستون مهره‌ها، شکافی وارد کرده و آن را هم بطور کامل خارج کنید. آبشش‌ها را از ناحیه شکاف سرپوش آبششی خارج کنید و یا آبشش‌ها را قطع کنید.
ماهی را به پشت قرار دهید، کمی پشت ماهی را با دست فشار دهید تا استخوان از گوشت جدا شود، این روش در ماهی تازه و ماهی های نرمی مثل قزل آلا کاربرد دارد. گوشت ماهی تازه کمی سفت است اما در ماهی یخ زده و فروشگاهی نیازی به فشار نیست چون استخوان اصلی به راحتی جدا می شود.
از انتهای آبشش انگشت دست تان را زیر استخوان ماهی قرار دهید و آرام و با دقت تا دم ماهی بکشید. با حرکت انگشت شما استخوان اصلی از گوشت جدا می شود چون تیغ های ماهی نرم است آسیبی به دست شما نمی رسد. درباره ماهی های سخت تیغ باید کمی مراقب باشید. پس از جدا شدن استخوان ماهی می توانید با دست استخوان را از دم و زیر آبشش بکنید یا با چاقو ببرید. ماهی شما آماده طبخ است. ماهی را قبل از طبخ بار دیگر با آب سرد بشویید.

مکتوس ، تولید و عرضه کننده گوشت و مرغ بدون آنتی‌بیوتیک و ماهی


دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.